proizvodi

Najbolji motokultivator

04.04.2022.

Da poljoprivreda i rad na njivi nisu laki, to već svi znamo, bez obzira ne to da li se tim poslom bavite profesionalno ili za svoje potrebe. Svaki poljoprivrednik danas ima olakšavajuću okolnost što može pronaći razne alate i mašine koje će olakšati posao, dok je našim precima pre nekoliko decenija bilo mnogo teže.

 

Danas je rad na njivama nezamisliv bez poljoprivrednih alata i mašina kojih ima jako puno, a moderno doba dovelo je do toga da za svaki vid posla imate veliki izbor i ponudu mašina, tako da možete izabrati onaj model koji najviše odgovara vašim potrebama.

 

Jedna od mašina koju većina poljoprivrednika ima u svom dvorištu svakako je motokultivator, a ukoliko planirate da kupite nov, pročitajte tekst i saznajte koji je najbolji motokultivator za vaše potrebe.

 

ŠTA JE MOTOKULTIVATOR I ČEMU SLUŽI?

 

Prvi modeli kultivatora, preteče današnjih, pojavili su se u 18. veku ali tada nisu imali motorni pogon već su ih vukli konji i volovi. Tek u 20. veku dobili smo prve modele motornih kultivatora koji su tada bili jako jednostavni i bez nekih naprednih funkcija. Dok danas imamo u ponudi zaista veliki broj vrsta i modela, što nam daje mogućnost da izaberemo model u zavisnosti od vrste posla, vrste motora i cenovnog ranga.

 

Motokultivator je vrsta malog traktora i služi za različite vrste obrade zemljišta, kao što su: oranje, freziranje, glodanje, obrađivanje, ravnanje, setva i uništavanje korova. Koristi se na zemljištima malih i srednjih veličina gde nije moguće pristupiti većim mašinama kao što su traktori.

Veliki broj poljoprivrednika se odlučuje za kupovinu ove mašine zato što je rukovanje jednostavno, nude mogućnost obrade većih površina uz manje uloženog napora, a na njega se mogu montirati različiti dodaci čime se garantuje ekonomična upotreba mašine za različite radne zadatke.

 

Dodavanjem priključaka smanjuje se potreba za kupovinom različitih mašina za sezonske poslove, pa ako kupite kultivator, možete biti sigurni da ste napravili odličnu investiciju. Na motokultivator možete instalirati frezu, plug, a postavljanjem prikolice motikultivator se pretvara u mini traktor.

 

 

VRSTE I MODELI MOTOKULTIVATORA

 

Bez obzira na to da li imate neki stariji model koji želite da zamenite novim, ili prvi put kupujete ovu mašinu, potrebno je naoružati se mnogim informacijama pre same kupovine. Kada odete u prodavnicu da se raspitate o motokultivatorima, prodavci će vam postaviti razna pitanja kako bi znali šta konkretno da vam ponude.

 

Pre svega informišite se o ponudi, jer se menja iz godine u godinu dolascima novih naprednijih mašina, kako biste znali šta da odgovorite prodavcima, a samim tim zajedno sa njima došli do najboljeg rešenja.

 

Danas je ponuda motokultivatora velika, postoji nekoliko podela i vrsta modela. Sa jedne strane to je korisno, jer možete izabrati baš ono što vam je potrebno i proći jeftinije, a sa druge strane morate dobro istražiti ponudu kako biste znali koji model vam je zaista potreban.

 

Osnovna podela je prema tipu motora:

- električni motor (mali i srednji modeli)

- motor sa unutrašnjim sagorevanjem, na benzin ili dizel gorivo, sa dvotaktnim ili četvorotaktnim motorom (srednji i veliki modeli)

 

Sledeća bitna podela je po širini radne površine:

- mali kultivatori (30-40 cm) se koriste za obradu polja oko malih stabala i cvijeća, a u ovoj grupi su uglavnom dvotaktni motorni ili električni modeli.

- srednji kultivatori (80-90 cm) se najčešće koriste u poljoprivredi i imaju nešto više snage od malih.

- veliki kultivatori (preko 90 cm) su najbolji ukoliko se profesionalno bavite poljoprivredom jer na njih možete pričvrstiti dodatke koji vam olakšavaju određene poslove.

 

Kada smo već kod priključaka, modeli se razlikuju po načinu njihovog montiranja. Takođe, uz neke modele dobijate određene priljučke, dok kod drugih morate svaki dokupiti, tako da i tu informaciju treba imati na umu. Još jedna stavka koja određuje cenu i popularnost nekog modela je i način rukovanja.

 

 

KAKO IZABRATI NAJBOLJI MODEL ZA SVOJE POTREBE?

 

Pre odlaska u kupovinu, potrebno je da odredite koje su vam funkcionalnosti neophodne, a koje funkcionalnosti biste želeli da ima, ukoliko se model uklapa u vaše finansijske okvire.

 

Savetujemo da izaberete poznatiju marku i kvalitetniji model, iako možda nema u paketu uključene dodatke. Kvalitet i garancija će vam pružiti sigurnost prilikom kupovine, da uz održavanje mašina traje što duže, a dodatke možete naknadno kupiti kada budete imali mogućnosti.

Ovo je spisak osnovnih karakteristika motokultivatora, odredite koje su vam primarne a koje sekundarne:

- dubina obrade (zavisi od vrste zemljišta)

- širina obrade (za veće površine veća širina će uštedeti vreme, manje pogodne za uže prostore)

- težina mašine (lakše modele mogu i stariji ljudi da koriste, ali ako je previše lak biće poskakivanja što će malo otežati rad)

- veličina rezervoara (ako je manji rezervoar gubićete vreme na sipanje goriva)

- snaga motora (jači motori su namenjeni za veće površine, brže odrađuju posao)

- da li ima menjač (ako ima može raditi i unazad)

- da li ima više brzina (ako ima menjač može imati jednu ili više brzina za prednji rad, a jednu za unazad / postoje i modeli sa automatskim menjačima koji su jednostavniji za rukovanje)

- da li ima mogućnost priključivanja dodataka (da li mogu da se dodaju, da li su uključeni u cenu ili moraju da se kupe posebno)

- električni ili motorni (električni su uglavnom manji i ekološki, motorni su veći i ispuštaju štetne gasove, a mogu biti na benzin ili dizel)

 

Kada odredite koje od ovih karakteristika su vam primarne, a koje sekundarne, spremni ste za sledeći korak, a to je odlazak u prodavnicu i razgovor sa prodavcem koji će od vas dobiti sve potrebne informacije i biće mu jednostavnije da vam predstavi odgovarajuće modele.

povezani proizvodi